DeWalt DCE200034 3/4" Replacement Jaws For Dewalt Press Tool
★★★★★ 4.6 107 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.dutyfreeglobal.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
DeWalt DCE200034 Description
STANDARD PRESS JAWS FOR COPPER AND STAINLESS STEEL DEWALT 1/2 in. - 2 in. Press Jaws are designed for use with the DEWALT 20V MAX* Press Tool, DCE200. Each jaw uses the highest-specification hardening process to achieve optimum distribution of forces and finished in a black galvanized coating to prevent rust from mositure prone enivornments. The jaws are manufactured with forged components and a pin without potential weak points for lasting durability throughout the life of the jaw. The DEWALT 1/2 in. - 2 in. Press Jaws are compatible with leading competitive press tools, please reference compatiblity chart for more information.
DeWalt DCE200034 Includes
  • (1) Press jaw
DeWalt DCE200034 Features
  • 1/2" - 2" pressing capacity
  • Compatable with leading manufactures' fitting systems. See compatibility chart
  • Black Galvanized Coating for additional corrosion protection
DeWalt DCE200034 Specifications
Type Pressing Jaws
Jaw Capacity 3/4 Inch Copper & Stainless Steel
Cuts Material Type Copper & Stainless Steel
For Use With DCE200 DEWALT 20V MAX Press Tool
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
107 ratings | 44 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (90)
4 stars
3% (3)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (11)